HAZİRAN DÖNEMİ SEMİNERİ HAKKINDA

haziran seminer hafta sonu dilekçe için tıklayınız

……………………… VALİLİĞİNE İLETİLMEK ÜZERE

……………………………. OKULU/LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

                                                                                                …………….                   

            Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, 14.05.2018 gün ve 9461989 sayılı yazıyla İl Milli Eğitim Müdürlüklerine 2018 Haziran Dönemi çalışma programı göndermiştir. Bu programa göre 9-22 Haziran 2018 tarihleri arasında yapılacağı öngörülen 2018 Haziran Dönemi mesleki çalışmaların 9-10 Haziran tarihlerindeki kısmı hafta sonu tatiline denk gelmektedir.   657 sayılı yasanın 99.maddesinde Cumartesi ve Pazar günlerinin tatil olarak düzenlendiği, özel kanunlar veya özel kanunlara dayanılarak çıkarılacak tüzük ve yönetmelikle farklı çalışma sürelerinin tespit olunabileceği kurala bağlanmıştır. Bu kural uyarınca öğretmenlerin mesleki çalışmalarının hafta sonu tatilinde yapılmasına olanak sağlayacak bir hukuksal dayanak bulunmamaktadır.

 

            Bu bağlamda 9-10 Haziran tarihlerindeki mesleki çalışmalar öğretmenlerin Anayasa’nın 50.maddesinde güvence altına alınan dinlenme hakkını ihlal etmekte ve onları hukuka aykırı çalıştırmaya maruz bırakmaktadır. Angaryayı yasaklayan Anayasa’nın 18.maddesine açıkça aykırı olan ve ayrıca çalışma barışını olumsuz etkileyecek bu program, hukuki ihtilaflara neden olabilecektir.

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından 16.05.2017 tarihinde yayınlanan “2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı Çalışma Takvimi” başlıklı 2017/17 sayılı genelge ile çalışma takvimlerinin düzenlenmesi, 16/12/1996 tarihli ve 2467 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan “ Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitim Kurumlarının Çalışma Takvimi” örneği esaslarına göre valiliklere bırakılmıştır. Bu nedenle Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün 2018 Haziran Dönemi çalışma programında belirtilen tarihlerin valiliğinizce yeniden değerlendirilerek, 9-10 Haziran tarihlerinde yapılması planlanan mesleki çalışmaların 11-22 Haziran tarihleri arasında hafta içi saatleri alınması ve bu çalışmalar için de ek ders ücreti ödenmesi için gereğini bilgilerinize sunarım.

 

 

 

Tarih

Adı-soyadı

İmza

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.