ANNELER GÜNÜ

Eğitimsen Mersin

Yazarın şu ana kadar yazılmış 386 makalesi bulunuyor.

Barışın, Eşitliğin, İnsanca Yaşamın Hüküm Sürdüğü Bir Ülkede Kutlanacak Anneler Günlerine!

Anneler günü bu yıl da ülkemizde ve dünyada kadınların eşitsizlikler, ayrımcılık, şiddet gibi sorunlarının üzerini örten ve aslında kadına biçilen rolleri pekiştiren bir tüketim günü olarak kutlanıyor. Siyasi iktidarın kadınlardan talep ettiği çocuk sayısı her geçen gün artar, hükümet kürtajı yasaklamak için fırsat kollarken yoksulluğu, kadın ve çocuk yoksulluğunu derinleştirecek politikaları hayata geçirmekten geri durulmamaktadır. Kadının birey olarak değil aile içinde değer gördüğü bu bakış açısı, “hanım kardeşlere” ne güvenceli/düzenli bir işi ne de çocuğunu bırakabileceği nitelikli parasız kreşi layık görmektedir.

Kadın cinayetleri de her geçen gün artan bir biçimde kendini göstermektedir. Sadece Nisan ayında bilinen, 27 kadının cinayete kurban gittiğidir. İş kadınların canını almaya, tacize, tecavüze gelince, kadının “kutsal anneliği” bir kenara bırakılmakta, mahkemeler cinayetlerin, tecavüzlerin faillerinin beraat kararlarına cömertçe imza atmaktadır. Ne kadının ne de onun doğurduğu canın kıymet gördüğü ülkemizde annelik muhafazakâr politikaların yüklendiği bir ideal olarak sürekli karşımıza çıkartılmaktadır.

Erkek egemen kapitalist sistem elini kadın bedeni üzerinden derhal çekmeli, kadınlar anneliği özgür iradeleriyle seçebilmelidir. Bugün erkek egemen zihniyetle kadınlara makbul bir anne ve eş olmayı telkin eden politikalara değil, annelerin doğurduğu canların kirli savaş politikalarına kurban edilmediği, annelerin ve çocukların eğitim, barınma, güvenceli çalışma, sağlıklı ve insanca yaşama koşullarına kavuştuğu bir ülkeye ihtiyacımız var. Barışın, eşitliğin, insanca yaşamın hüküm sürdüğü bir ülkede kutlanacak anneler günlerine!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.