Kadın öğretmenler o yazıya tepkili: Biz kıyafetimizi değil, siz zihniyetinizi değiştireceksiniz!

Bir öğrenci velisinin, kadın öğretmenlerin kıyafetlerinden şikayetçi olmak için CİMER’e başvurması ve Toroslar Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de resmi yazıda, öğrenci velisinin “dekoltenin de dekoltesi giyim tarzı olduğu, mini etekli öğretmenlerin ergenlik çağındaki öğrencilerin karşısında nasıl bir eğitim verebildiği, yarınlarımızın geleceği erkek ve kız öğrencilerimiz öğretmenlerimizi örnek aldığı” şeklindeki cümleleri aynen kullanmasının yankıları sürüyor.

Eğitim-Sen Mersin Şubesi Kadın Sekreteri Gülperi Fatih de yazılı bir açıklama yaparak Milli Eğitim Müdürlüğü’nü kınadı. Fatih şunları söyledi:

“ Şikayet konusu olan; kadınları bir kalıba sokma, kadınları bir nesneye indirgeme, ahlakı kadın üzerinden tanımlama merkezli erkek zihniyetini, okulda, evde, sokakta, işyerinde, yolda, parkta nerede görsek tanıyoruz artık. Kadınları kendi istedikleri biçim ve şekilde yaşamaya zorlayan bu zihniyet hayatımızın her alanına sirayet emişken, neredeyse her gün bir kadın öldürülüp binlercesi şiddetin çeşitli türlerine maruz bırakılırken, yapılan bu sözde şikayet de bizlere hiç yabancı gelmemektedir.

İçinden geçtiğimiz bu süreçte eğitimde yaşanan binlerce soruna karşı herhangi bir şikayette bulunmayan erkek aklı, söz konusu kadın olduğunda, kendinden beklendiği gibi iktidarcı tarzından vazgeçmemiştir. Çocukların sağlığı, okulların hijyeni, çocukların uzaktan eğitimle ilgili yaşanan mağduriyetleri gibi pek çok sorunun altından kalkmaya çalışan eğitim emekçisi kadınların kıyafeti üzerinden nasıl bir eğitim vereceğini tartıştırmak kabul edilebilir bir durum değildir. Bu tarz bir yaklaşım hiç kimsenin haddi de değildir. Eğitim-Sen olarak, eğitim emekçisi kadın arkadaşlarımızın büyük özveriler ile çocukları eğitim sürecine katmaya çalıştığı böylesine zor bir süreçte ahlaki değerler üzerinden tartıştırılarak yıpratılmaya çalışılmalarını ve kadınlar üzerindeki bu tahakkümcü tutumu hiçbir dönem kabul etmedik, kabul etmiyoruz!

Toroslar İlçe Milli Müdürlüğü’nün bu sözde şikayet karşısında bilgi istemesi de kadınlara karşı yapılan bu baskıcı zihniyetin gücünü nerden aldığını göstermektedir. Bu sözde şikayetin ciddiye alınması biz kadınların eğitimci kimliğimizle yaşadığımız alanlardaki duruşumuz ve mücadelemize nerelerden başlamamız gerektiğini de ortaya koymaktadır.

Kadın eğitim emekçileri olarak, şiddetin tüm türlerinin kime yapılırsa yapılsın bütün kadınlara yapıldığının farkındayız. Bu bilinç ve mücadele içerisinde; cinsiyetçi söylem ve eğitim politikalarına karşı görev yaptığımız bütün okullarda çocuklarımızın ahlakın gerçek değerleri ile yetiştirilmesinde, ahlakın kadın üzerinden tanımlanarak kadının metalaştırılmasına karşı eşitlik ve özgürlük temelinde bir yaşam kurmak için mücadele eden nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz! Bizler kıyafetimizi değil, sizler zihniyetinizi değiştireceksiniz!”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.